MALÁ RECENZE

KAMERY XF100

Domů
ukázky prací
cine kamera C100
kamera XF100
videokurz
film Atahualpa
blog o kamerách
Komentáře 2018 č.1
komentáře 2017 č.2
komentáře 2017 č.1
Komentáře 2016 č.2
Komentáře 2016 č.1
blog aneb zápisník 7
blog aneb zápisník 6
blog aneb zápisník 5
blog aneb zápisník 4
blog aneb zápisník 3
blog aneb zápisník 2
blog aneb zápisník 1
CP pro XHA1
 

 Videokamera XF100 je vytvořená firmou Canon jako "menší sestra" velkého modelu XF300. Její hlavní výhodou jsou kompaktní rozměry při plném HD rozlišení, plná konfigurace ovládání "na práci" a vysoce kvalitní záznamová část, pracující v kvalitě 1920x1080/50Mbps, barvy 422.

 

 

 OBJEKTIV A SOUVISEJÍCÍ FUNKCE KAMERY  

Objektiv kamery XF100 poskytuje rozumně navržený rozsah, začíná širokoúhlým zobrazením (v přepočtu na 35mm) od 30mm se světelností f1.8, končí přiblížením 300mm se světelností f2.8. Při vypnutí funkce "limit ostření" (=zapnutí MAKRO) je možné zaostřit na objekty vzdálené 2cm od roviny objektivu, standardní spodní hranice zaostření (limit ostření zapnutý) je 60cm.

Prodloužení TELE rozsahu (300mm) je možné buď volitelným TELE konvertorem (předsádkou) nebo zapnutím digitálního expanderu. Ten se zapíná v několika krocích, použitelný je především ten první, který násobí ohnisko 1,5x, kamera se tak dostává na 15x přiblížení, při velmi malé degradaci kvality obrazu. WIDE ohnisko může rozšířit volitelný WIDE 0,8x konvertor, takže  ohnisko pak odpovídá (v přepočtu na standard 35mm) cca 24mm

Objektiv je vybavený více servy, takže je možné současně měnit ohnisko (zoom) a manuální zaostření, to je velké plus pro výrobce. Drobným mínusem je naopak chromatická aberace, která se místy projevuje na tele i wide ohnisku, rozsah vady (při pozorování na TV z běžné pozorovací vzdálenosti) ale většinou není příliš rušivý.

Kolébka ovladače přiblížení je kvalitně provedená, umožňuje realizovat pomalý nájezd s plynulým rozjezdem a zastavením i při natáčení z ruky. Natáčíte-li ze stativu, pak můžete využít LANC konektor pro ovládání přiblížení (a dalších funkcí) pomocí LANC ovladače.

Funkci ZOOM můžete navolit i na prstenec objektivu kamery, který můžete střídavě používat i pro manuální ovládání ostření nebo ovládání clony (funkce se volí přepínačem vedle prstence). Prstenec objektivu nemá manuální nastavení rozsahu (dorazy), tady je rozdíl proti XF300 znát.

Pod přepínačem funkce prstence je tlačítko ZAP/VYP autofocusu, první zmáčknutí zapne manuální ostření, druhé zapne automatiku ostření, atd. Canon kamery mají tu příjemnou vlastnost, že i během autofocusu můžete (pokud máte navolené ostření na ovládacím prstenci) vstoupit do automatiky a ostření krátce upravit manuálně. Kamera se asi po 10sec sama vrátí do automatického režimu.

Kromě standardní automatiky ostření nabízí kamera instant AF (mód okamžitého ostření), kdy se kombinuje standardní automatika ostření s měřením čidla IA. Kamera nabízí buď normální režim automatiky, kombinaci obou režimů nebo pouze režim IA. Samozřejmě jakákoliv automatika má vždy své limity, takže v problémových situacích je jediným spolehlivým řešením manuální ostření. Kamera nabízí i automatiky ostření, které rozeznávají lidskou tvář (Face AF).

Velmi dobrou pomůckou pro správné manuální zaostření je jednak velmi kvalitní (cca 0,9mil bodů) a dostatečně velký LCD displej, dalším velkým pomocníkem je funkce "lupy", kdy náhled na LCD nebo v hledáčku můžete zvětšit (i během nahrávání). Výhodou displeje kamery je i fakt, že není dotykový, neupatlaný displej je znatelným kladem při natáčení. Hledáček má nižší rozlišení (260tis bodů), také jeho očnice není nijak velká. U obou displejů můžete zapnout "jasné podsvícení", pro natáčení za slunečných dnů, navolit si parametry, které se na něm mají zobrazovat, vypnout všechny informace (tlačítkem DISPL.), pro nerušenou tvorbu kompozic, případně můžete zapnout pomocná vodítka (safe zóny, výřezové masky pro různé poměry stran vč. cinemascopu, centr. mark, apod.).

 

 

 STABILIZACE OBRAZU A PODPORA 3D SNÍMÁNÍ  

Optická stabilizace obrazu je doplněna dvěma elektronickými "nadstavbami", které jsou využívány i pro podporu 3D snímání, kdy natáčí dvě kamery současně v synchronizovaném režimu optiky (vyšší model XF105 je možné při 3D snímání spojit s druhou kamerou i pomocí SDI, po kterém lze pak zapínat obě kamery současně; u nižšího modelu totéž umožní LANC ovladač s dvěma konektory).

Doplňující optické stabilizace jsou:

POWERED IS - tato funkce (přezdívám jí "hřebík" .-) ) je vhodná při snímání s velkým přiblížením, optický stabilizátor doplňuje elektronický. Funkce pracuje s výřezovou maskou na čipu, proto může být obraz mírně degradovaný. Není vhodné používat tento režim pro švenky a panorámy, záběry s pohybem by výrazně cukaly.

DYNAMIC IS - tato funkce ("zjemnění pohybu") je elektronickou nadstavbou, která se snaží vyrovnat velké chvění obrazu v pohybu (např. při chůzi), pro dosažení "hladkého pohybu" (elektronický steadicem). Opět pracuje s výřezovou maskou na čipu, tedy opět může dojít k degradaci kvality obrazu, navíc při švencích má obraz tendenci "doklouzávat", takže je vhodné používat tuto funkci opravdu jen pro záběry "za chůze" (po pečlivé rozvaze a vyzkoušení).

3D režim podporují dvě funkce (kromě synchronizace zapnutí obou kamer u modelů s SDI konektory), zaprvé dynamický stabilizátor je možné přepnout do módu "axis shift", který pomáhá kamerám udržet správné nastavení optiky na různých ohniscích, pak je tu indikátor "focal lenght", který je možné na určitém ohnisku u obou kamer vynulovat (má pak kladné i záporné hodnoty), opět slouží pro snadné nastavení stejného ohniska u obou kamer (s vybraným "nulovým bodem" na ohnisku, na kterém např. kamery nastavujete pro správný 3D souběh).

 

 SNÍMACÍ ČIP A ZÁZNAMOVÝ REŽIM S "422" BARVAMI   

Kamera je vybavená jedním 1/3 CMOS čipem s 2mil efektivních bodů. Volba počtu bodů je vždy kompromisem, tady se výrobce zjevně snažil o optimalizaci pro co největší dynamický rozsah čipu (snímání velkých kontrastů) a pro dobrý výkon při snímání za malého světla.

Čip má podle všeho klasický BAYER vzor (čtyři pixely "ve čtverci" jsou složené vždy ze dvou zelených, jednoho modrého a jednoho červeného pixelu), počet bodů 2miliony odpovídá maximálnímu rozlišení jasové složky 1920x1080 (v praxi asi 960párů čar černá/bílá v horizontálním směru, což je běžná maximální hodnota i pro ty nejdražší TV kamery).

Kamera nabízí nadstandardně kvalitní záznam barev (vzorkování 422, proti v této třídě běžnému 420), tímto záznamem je kamera skutečně zcela unikátní (podobný záznam nabízí např. kamery Sony až u modelů s cenou kolem 0,5mil CZK, záznam ve formátu XDCAM HD422).

Snímání 422 barev z BAYER mozaiky s dvěma miliony bodů je samozřejmě i věcí dopočtu, výrobce preferoval nižší počet bodů (pro lepší dynamiku velkých kontrastů a lepší snímání za malého světla), ideální počet bodů by byl asi 3,5mil (na čipu o velikosti 1/2 palce). I přes tento fakt (který se projevuje především malým aliasingem na některých jemných strukturách, ale to je standardní jev prakticky u každé TV kamery) je podání barev kamery za běžných světelných podmínek naprosto vynikající.

Záznam je na plném HD rastru 1920x1080 (obchodně řečeno "full HD"), datový tok je 50Mbps, 422 barvy, v kontejneru MXF (průmyslový broadcast standard), komprese je MPEG2 long GOP - ta se např. využívá u reportážních TV kamer ČT, pro svoje snadné zpracování, používají ji také v brodcastu velmi oblíbené kamery XDCAM EX1R (dokument). Záznam 50Mbps 422barvy splňuje doporučení BBC (největšího evropského vysílatele/broadcastera) pro nízkonákladové HD.

Kamera umožňuje i snímání pomocí infračervených paprsků. Zapnutí režimu je umístěno na přední straně kamery pod objektivem. Při nulovém světle je možné zapnout i IR reflektor (toč/tlačítko vedle), který scénu beze světla "osvítí" na vzdálenost asi čtyř metrů (dostatečná hodnota pro interiéry).

  

 EXPOZICE KAMERY  

Kamera je vybavená standardními jednoúčelovými tlačítky pro ovládání expozice (IRIS, SHUTTER, GAIN), všechna fungují v režimu "opakovaného mačkání", kdy postupně volíte např. hodnotu "automatika", pak "nastavení1", "nastavení2" a "nastavení3".

Například tlačítko GAIN (zisk) opakovaným stisknutím přepínáte mezi hodnotami "auto, low, middle, high", přičemž automatiku gainu můžete v menu omezit (limit autogain), hodnoty "low, middle, high" si přednastavíte v menu podle libosti (např. "-6dB, -3dB, 0dB" pro slunečné dny, "0dB, +6dB, +9dB" pro snímání za malého světla).

Samozřejmostí je možnost konfigurovat dešumátory (obrazového procesoru kamery), hodnoty do +9dB GAIN jsou plně akceptovatelné (pro dokument a reportáž) i v režimu automatické NR (NoiseReduction).

Snímání za malého světla pomohou i prodloužené časy závěrky (např. 1/25 nebo 1/12), naopak při velkém světle je tu vítaná možnost použít záporné hodnoty GAIN (-6dB a -3dB), případně vestavěny elektronický ND filtr. Ten se může zapínat automaticky, snaží se udržet clonu kamery na hodnotě F4, kdy má optická soustava objektivu nejlepší kresbu (hodnoty clony nad F8, kdy hrozí změknutí kresby vlivem difrakce optiky, je možné v menu kamery zakázat, expoziční automatika pak bude preferovat ND filtr, případně zkrácení času závěrky). Automatickou expozici můžete upravit pomocí funkce "shift AE" (menu), např. pokud chcete, aby automatika trochu podexponovávala.

Minimální CLONA je (v závislosti na nastavené ohniskové vzdálenosti optiky) F1,8 na WIDE ohnisku (F2,8 na TELE ohnisku 300mm), maximální clona je F22 (jak už jsem psal, clony nad F8 je možné v menu zakázat, pro lepší kresbu bez difrakce optiky objektivu - ta se podle měření na internetu projevuje u této kamery až kolem F10).

---

Tlačítko manuální clony (IRIS) je v továrním nastavení kamery dublované speciálním ovladačem kamery - TOČ/TLAČÍTKEM (dole v levo na přední straně kamery). Tento ovladač si zaslouží zmínku, je totiž velmi praktický:

- Jeho první funkcí je zapnutí a ovládání manuálního nastavení clony, pokud máte na velkém prstenci např. navolené manuální ostření. Tady sice točítko reaguje (neprakticky) poměrně pomalu, ale tlačítko tohoto ovladače skvěle slouží jako ergonomicky velmi pohodlný způsob zablokování CLONY (při manuálně nastaveném času závěrky a gainu jde vlastně o ZABLOKOVÁNÍ EXPOZICE).

- Druhou funkcí je, že můžete tlačítko přidržet (déle než 2sec) a na displeji (i během nahrávání) se vám objeví rychlá volba funkce točítka - IRIS, FACE AF, HEADPHONE VOLUME, TELE-CONVERTER (...manuální clona, volba režimu automatického ostření/AF tváří, úroveň hlasitosti odposlechu ve sluchátkách, zapnutí digitálního expanderu TELE rozsahu - točítko pak volí hodnotu 1,5x, 3x, 6x, vyp).

- V režimu infračerveného snímání tlačítko zapíná a vypíná IR reflektor kamery (pro přisvícení scén, které jsou bez jakéhokoliv zbytkového světla).

Tento ovladač je skutečně velmi praktický, jak pro nastavení úrovně poslechu ve sluchátkách (během nahrávání), tak pro ZABLOKOVÁNÍ EXPOZICE (pokud tedy máte čas závěrky a gain nastavený manuálně, například na čas závěrky 1/50 a gain +6dB).

---

ČASY ZÁVĚRKY jsou v menu kamery v několika skupinách:

- Základní skupinou je "SPEED" (hodnoty lze pak manuálně nastavit od 1/50 - 1/2000, zapnutím tlačítka SHUTTER, následně joystickem na LCD nastavíme požadovanou hodnotu; opakovaným mačkáním tlačítka SHUTTER pak střídáte poslední dvě nastavené hodnoty - např. 1/50 a 1/100). Stupnice časů je dostatečně jemná.

- Pro snímání za malého světla je vhodné nastavit skupinu SLOW (hodnoty lze pak nastavit v rozsahu 1/50, 1/25, 1/12 až 1/3).

TIP - Pokud při prvním nastavení například zvolíte hodnotu 1/25, pak pro střídání času 1/50 a 1/25 stačí už jen opakovaně mačkat tlačítko SHUTTER (nemusíte už ani do menu kamery, ani nemusíte už nic víc nastavovat joystickem).

- pak je tu režim CLEAR SCAN, kde nastavíte čas závěrky jako přesný kmitočet, podle obnovovací frekvence obrazovky snímaného monitoru, např. 60Hz. Monitor pak přestane rušivě blikat.

- nakonec je tu režim úhel (jde jen o jinou interpretaci časů závěrky, odpovídající filmovým kamerám) a režim automatika.

 

Jistě je nutné na tomto místě zmínit i jev, který je známý pod názvem Rolling Shutter, tedy "postupná závěrka" (snímacího čipu), řekněme volně. Jde o vlastnost kamer s CMOS čipem, kdy nejsou pixely na čipu načítané (jako u CCD) najednou, ale postupně jeden po druhém. Při rychlém pohybu snímaných objektů pak dochází dík tomu k pokřivení geometrie objektů (zvlášť těch s výraznou geometrií, kterou divák snadno identifikuje, tedy objekty s výraznými hranami, různé delší svislice - lampy veřejného osvětlení, vysoké domy, atd.). Objekty se při větším pohybu (ať už se pohybuje scéna před kamerou nebo vy s kamerou, například při natáčení z rychle jedoucího vlaku) mírně "naklánějí" ve směru pohybu.

U XF100 je tato vlastnost už ve standardní minimalizované podobě (optimalizací způsobu čtení čipu), tedy běžný divák nevnímá tyto okolnosti rušivě (nezaznamená je). Samozřejmě jev je stále přítomný a kdo jej bude hledat, ten jeho projev najde, za běžné situace se ale RS nijak rušivě neprojeví (tady je nutné říct, že různé vady vykazují všechny technologie, tedy CCD i CMOS čipy, kdo hledá "dokonalý snímací prvek", tak opravdu nemá velkou šanci uspět, "za přiblížení se k dokonalosti" případně zaplatí skutečně velmi horentní sumy).

Kamera v náhledu dokáže zobrazit indikaci přepalu (ZEBRA):

- ZEBRA1 slouží pro indikaci zvolené hodnoty (např. 70pct) a malého pásma kolem (+-5pct), tedy hodí se pro expozici obličejů.

- ZEBRA2 slouží pro indikaci přepalů, zobrazí se při překročení zvolené hodnoty (např. 100pct).

Kamera umožňuje v menu nastavit oříznutí výstupu na hodnotu 100pct (tedy bez superwhite 107pct), toto nastavení je vhodné zapínat pouze tehdy, pokud záznam z kamery půjde rovnou do vysílání (bez jakéhokoliv zpracování v postprodukci). Při běžném natáčení je vhodné tuto funkci nezapínat, zbytečně snižuje dynamický rozsah kamery.

Vyvážení bílé má také plnou konfiguraci - k dispozici jsou dvě paměti pro manuální navážení, automatika a pak jeden ze tří (volí se v menu) "presetů" - buď nastavení v KELVINECH (konkrétní hodnotu zadáte joystickem na LCD) nebo preset denního nebo umělého světla. Tlačítko WB volí opakovaným zmáčknutím automatiku, paměť A, paměť B a nastavení v KELVINECH (poslední možnost je dle nastavení v menu). Preset denního a umělého světla si můžete dokonce upravit, opět příjemný bonus navíc.  

 

 OBRAZOVÝ PROCESOR KAMERY  

U XF100 je možnost vytvoření obrazových profilů (CP), které jsou uloženy v kameře, případně na pomocné SD kartě. Tyto profily upravují nastavení kamery z hlediska čtyřech základních skupin nastavení:

- nastavení strmosti černé, bílé (knee), jasových úrovní (SET, PED)

- nastavení normal gamma a cinegamma (a color matrix)

- nastavení detailů (SHP, balance H a V detailu, COR, dešumátory)

- nastavení barev (saturace, fáze, jednotlivé barevné matice)

Kamera má pro kontrolu expozice (a těchto nastavení) dokonce WF monitor, což je zcela nadstandardní výbava, který na displeji kamery ukáže promodulovanost signálu (lze ho velmi dobře využít i při natáčení pro kontrolu expozice).

Základní nastavení jsou celkem uspokojivá, pouze je vhodné opravit příklon k červené (R-G "-8" až "-10"), obraz je vhodné mírně dosaturovat (color gain +22 pro normal gamma). Výstup je pak "předkorigovaný", dá se použít (při správném natáčení - správné expozici a nastavení barev) bez dalších větších korekcí.

Zásadní pro dobrý výsledek (pro obraz bez ztráty kresby/detailů) je způsob zacházení s coringem (dešumátorem ploch), SHP (ostrostí) a správné nastavení dešumátorů (NR). Kamera pro snímání za dobrého světla snese nižší hodnoty coringu (který významně maže detaily), než při nastavení pro snímání za malého světla. Tady jsou orientační hodnoty pro normal gamma:

běžné světlo - SHP 0, COR +3, NR automatický nebo +1.

malé světlo  - SHP -1, COR +8, NR automatický režim.

Hodnoty pro cinagamma1 se mohou lišit, zásadně odlišné může být chování i v režimu snímání 1280x720 (kdy dochází k resize). Veškeré hodnoty nastavení si vždy pečlivě vyzkoušejte předem, hodnoty zde uvedené jsou pouze orientační, správná nastavení je teba vždy vyladit u konkrétního kusu kamery (mohou se lišit antireflexní vrstvy optiky, verze firmware, atd.). 

Nastavení dynamiky kamery (snímání velkých kontrastů) pomůže nastavení cinegamma1, knee, prokreslení v černé je vhodné zachovat (ne příliš strmé), zkontrastnění je vždy možné v postprodukci, opačně to jde podstatně hůř...

Konfigurace obrazového procesoru kamery patří k velkým výhodám této videokamery, jsou nadstandardní.

 

 ZÁZNAMOVÉ REŽIMY  

Jak už bylo zmíněno, kamera nabízí nadstandardní kvalitu záznamu, který je ukládaný na dvě spolehlivé CF karty (buď na jednu po druhé, nebo současně na obě karty duplicitně). Režim "full HD" má několik možností, základní je 1920x1080/50i, 422barvy (8bit), s datovým tokem 50Mbps (MXF kontejner), který poskytuje nadstandardní barevnou informaci, vhodnou například i pro klíčování "na modrou nebo zelenou" (chroma key).

Pro internet (nebo pro neprokládané použití) je možnost nahrávat 1920x1080/25p, případně 1280x720/50p (a 25p).

Kamera nabízí i režim slow motion a časosběrné intervalové nahrávání (tyto trikové režimy nezaznamenávají zvuk):

- slow motion nahrává v režimu 1280x720/50p, v kameře se záznam ukládá rovnou jako klip 1280x720/25p (zpomalení bez degradace, pozor na nastavení vhodného času závěrky). Kamera tento klip dokáže přehrát na TV (HDMI výstup), ale nikoliv na LCD kamery.

- organizace klipů umožňuje používat "shot marks", případně dodatečně vkládané značky OK, custom mark1 nebo 2 (pro organizaci/mazání klipů).

TIMECODE je možné nastavit (režim regen a preset), je zde i volba freerun, kterou ocení například ti, kteří zaznamenávají různé sportovní turnaje, s mnoha různými koly a mužstvy  - časová informace v timecode pomáhá s vyhledáním nebo synchronizací záznamů (u vyššího modelu je možná i volba externí TC a genlock).

V kameře je možné nastavit UB, také označení klipů je možné měnit (dvě písmena a čtyři čísla).

Součástí klipů jsou METADATA (nastavení expozice kamery, kompletní nastavení obrazového profilu CP, s možností vyvolání této informace v jiné kameře, čas a datum nahrávky, další možnosti viz manuál).

U mazání klipů bych uvítal úpravu firmware tak, aby bylo možné mazat klipy "hromadně" i podle datumu nahrávání, ale nakonec nejde o zásadní výhradu.

U Canon XF utility (správa klipů na kartě) je třeba mít na paměti, že aplikace může záznam na kartě i zničit (není to jen "read", ale i write" aplikace, při nevhodném použití nebo závadě na napájení karty může dojít k problému). Osobně utilitu nepoužívám, kamera má přímo plugin pro Avid MediaComposer, v kterém nahrávky zpracovávám, takže karty se do sw načítají okamžitě, bez jakýchkoliv problémů.

Strukturu karty je třeba vždy při kopírování do PC zachovat, maximální délka souvislého klipu je podle manuálu 99x2GB (interní struktura na kartě), což odpovídá asi 6,6hod dlouhému klipu (vystřídání několika záznamových karet).

Pokud používáte režim "pre-record" (nahrává asi 3sec z paměti kamery, před stiskem tlačítka REC), pak mějte na paměti, že kamera přepne TC automaticky do režimu FREERUN.

Kamera umí generovat testovací obrazec (EBU) 100/75 i testovací zvukový signál 1kHz/0dBu (-18dB).

 

 ZVUKOVÁ ČÁST  

Zvuk je zaznamenáván dvoukanálově v PCM (48kHz/16bit). Vstupní audio část má plně profesionální konfiguraci, tedy je možné připojit externí mikrofon (i s napájením PH +48V), linku, interní a externí mikrofon je možné kombinovat, ovladače hlasitosti lze pro některé situace "spřáhnout" (jedno točítko ovládá úrovně obou kanálů), je zde attenuator pro interní i externí mic (interní -12dB/externí -20dB), v manuálním režimu regulace úrovní je možné zapnout v menu limitery (omezovač přebuzení signálu, podmínkou je alespoň jeden mikrofon v manuální regulaci citlivosti).

Zvuková část je tak plně profesionální, interní mikrofony mají dobrou citlivost, externí mikrofon je možné umístit do držáku (doporučuju vybavit úchyt pružným uchycením, aby se do záznamu nepřenášely ruchy ovládání kamery).

 

 

 ZÁVĚR  

Videokamera XF100 je ekonomický model, tedy za rozumnou cenu poskytuje velmi dobré výsledky. Její hlavní předností je skvělá ergonomie, kterou podtrhuje menší-střední velikost kamery.

Právě díky rozměrům kamery, které jsou kombinované se špičkovou technologií, včetně unikátní kvality záznamu obrazu a barev (422 barevné vzorkování) a nekomprimované kvality záznamu zvuku (standard PCM 48kHz/16bit) je kamera perfektně použitelná jak pro dokument, tak pro reportáž nebo dokonce trikové záběry (např. v malém TV studiu - klíčování na zelenou). Tam, kde ostatní teprve telefonují, aby jim "přivezli kameru", je XF100 už s vámi, rovnou můžete natáčet, se skvělou ergonomií, velmi dobrou stabilizací obrazu, nastavením kamery, kvalitním LCD displejem, slušnou optikou (s velmi dobrou širokoúhlostí), profi zvukem, cinegamma nastavením.

Na cestách se kamera prostě "všude vejde", navíc nepoutáte pozornost různých "zlatokopů", kteří jak vidí velkou kameru, tak se snaží získat peníze za různá bizarní "povolení natáčet".

Myslím, že firma Canon tady odvedla velmi dobrou práci. Kamera má dík CMOS čipu i velmi dobrou životnost baterií, můžete natáčet velmi dlouho, než se projeví nedostatek energie. Záznamové CF karty jsou pak levné a velmi spolehlivé (orientačně 32GB kartu lze koupit za asi 1800CZK s DPH).

Prostě tento model je ušitý na míru lidem, kteří mají rádi život, rádi si ho užívají a rádi na své zážitky vzpomínají u kvalitních a přitom spontánních záznamů, které mohou bez větší přípravy pořídit dík faktu, že kameru mají vždy sebou. Navíc kvalita záznamu je taková, že se nemusí bát nabídnout záznam dokonce třeba i v BBC, i tady kamera technicky vyhoví.

Tato stručná recenze je zatím bez ukázek, během příštího měsíce zde doplním testovací ukázky z natáčení, hned jak čas dovolí. Přeji uživatelům kamery XF100 jen samé dobré zážitky a dobré světlo.

                                                             Pavel Sedlák

 

 

 UKÁZKY  

První ukázka řeší otázku, zda snímání z čipu s BAYER mozaikou a dvěma milióny bodů může poskytnout dostatečnou informaci pro záznam barev 422.

Z čipu se snímají tři informace - info o zelené barvě z 1920x540 bodů (to je polovina všech bodů na čipu), info o červené a modré barvě z 2x 960x540bodů (tedy dvakrát čtvrtina z bodů na čipu).

Z těchto informací se skládá jednak rozlišení 1920x1080 v jasové (ČB) složce Y aneb luma (je na to výpočetní vzorec, kde se kombinují vždy tři vzorky RGB pro každý jasový pixel, je tak jasné, že se RGB musí dopočítat pro všechny pixely na čipu - tedy 3x 1920x1080 bodů).

Z dopočtených RGB bodů (tzv de-bayering aneb demozaikovační výpočet) se následně získávají i dvě digitální rozdílové složky Cr a Cb.

Signál Y, Cr, Cb se pak dál zpracovává v procesoru kamery, informace o barvě mají nižší (poloviční) rozlišení proti luma Y, tedy 2x 1920x540  (důvodem je fakt, že oko vidí barevně mnohem hůře než černobíle), to je právě ono "422" vzorkování (poměr vzorků Y,Cr,Cb, klidně byste mohli napsat 1:0,5:0,5, ale vzorec 4:2:2 je čitelnější, zkráceně se píše "422").

Klíčové pro kvalitní záznam 422 barev je, zda demozaikovační výpočet BAYER mozaiky je kvalitní a přináší reálnou barevnou informaci - byť získanou dopočtem (interpolací z okolních pixelů).

To lze snadno ověřit, například porovnáním kvality klíčování na barvu (chroma key), s využitím jedné ze tří základních barev RGB. Já jsem zvolil zelenou misku na červené podložce, červenou barvu jsem pak v sw nahradil oranžovou barvou (solid color z titulkovače), pomocí "chroma key".

Výsledek v režimu 1920x1080/50 jasně ukázal, že rozdíl mezi 422 záznamem (50Mbps) a 420 záznamem (35Mbps) je zřejmý na první pohled, hrana zelené misky je v prvním případě krásně hladká, v druhém "ozubatělá" (vlivem horšího rozlišení v barevných rozdílových složkách, které je v případě 420 záznamu pouze 960x540 bodů, namísto dvojnásobného 1920x540 bodů u záznamu 422).

Viz následující dva obrázky (zvětšeno na 200pct):

1. čistá hrana bez vad u záznamu 422

 

2. "okousaná"  hrana u záznamu 420

 

Je zřejmé, že i když barevná informace 422 vzniká částečně interpolací při demozaikování z bayer vzoru čipu, je tato informace užitečná, použitelná (nejde o nějaký marketink výrobce). Záznam 422 tak poskytuje skutečnou  výhodu při zpracování nahrávek, ať už při barevných korekcích nebo při výpočtu různých triků, ve kterých kvalita barev hraje roli.

 

Další test prověřuje možnosti natáčení z ruky, ve dne i večer.

Opět režim 1920x1080/50i, závěrka je všude 1/50 (s výjimkou jediného záběru s 1/25), zisk -3dB až +6dB (zkoušel jsem i +9dB, ale nebylo potřeba tyto záběry využít, už s +6dB byly záběry dostatečně světlé), místy jsem přepínal stabilizaci na POWERED IS (u hodně přiblížených záběrů, vzhledem k natáčení z ruky). Zvuk je kompletně z interních mikrofonů (úrovně automatika) včetně hudby, kterou hrála kapela přímo na náměstí (jen ilustrační podkres jako při reportáži, žádné speciální snímání).

Celkově si kamera vede velmi dobře, výsledky jsou prakticky identické s mou předchozí kamerou XH-A1 (tříčipová CCD kamera), což je pro jednočipovou kameru skvělý výsledek. Je vidět lepší stabilizaci, lepší čip (citlivější v lowlight) a lepší dešumátory, naopak sklo má o vous horší vlastnosti proti XH-A1, ovšem tady těží XF100 ze snímání a záznamu plného rastru bodů 1920x1080. Za dobrého světla mi tak přijde záznam dokonce lepší, než z XH-A1, to jak prokresleností tak věrností barev (posuzováno na TV s úhlopříčkou 1,2m z běžné pozorovací vzdálenosti cca 2-2,5m).

Ukázka pro internet má sníženou snímkovou rychlost na 25p (deinterlace), takže její kvalita je v tomto proti originálu snížená. V obraze ale není množství pohybujících se detailů, takže v tomto smyslu je o něco méně náročná na kódování, také tmavá večerní část se kóduje lépe, takže kvalita je velmi blízká originálu.

 

Doporučuji všechny ukázky sledovat na TV, sledováním z běžné pozorovací vzdálenosti (podle úhlopříčky obrazu většinou 2-2,5m). Zkoumání zastaveného obrazu na PC monitoru z 20cm nedoporučuji, tyto přepočty pro internet jsou optimalizované pro sledování při přehrávání, což je běžný znak všech distribučních kompresí. 

Odkazy na aktuální nastavení obrazového procesoru kamery najdete zde.

 

 

Domů